افغانستان

فعالیت یوناما در افغانستان برای یک سال دیگر تمدید شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد مأموریت هیأت معاونت این سازمان در افغانستان (یوناما) را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

در قطع‌نامه‌ی شورای امنیت در این زمینه که شام روز «پنج‌شنبه، ۲۵ حوت» منتشر شده، آمده است که مأموریت یوناما تا ماه مارچ ۲۰۲۴ همانطوری که در قطع‌نامه ۲۶۲۶ تعریف شده، تمدید شده است.

شورای امنیت در عین حال بر حضور مستمر یوناما و سایر آژانس‌ها، صندوق‌ها و برنامه‌های سازمان ملل متحد در سراسر افغانستان تأکید کرده و از تمامی بازیگران سیاسی و ذی‌نفعان در افغانستان و نیز بازیگران بین‌المللی خواسته است که با یوناما هماهنگی کنند.

شورای امنیت سازمان ملل از دبیرکل این سازمان درخواست کرده است که هر سه ماه یکبار در مورد وضعیت افغانستان و اجرای مأموریت یوناما، از جمله در سطح محلی، به شورا گزارش دهد.

شورای امنیت سازمان ملل در قطع‌نامه‌ی جدید خود بر ادامه‌ی نقش «مهم» این سازمان برای ترویج صلح و ثبات در افغانستان تأکید کرده است.

در قطع‌نامه‌ی شورای امنیت بر تعهد قوی این شورا به حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی، وحدت ملی افغانستان و همچنین حمایت مستمر از مردم این کشور نیز تأکید شده است.

در نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل یک قطع‌نامه‌ی دیگر نیز درباره‌ی افغانستان تصویب شده است.

جاپان و امارات متحده عربی به‌گونه‌ی مشترک پیش‌نویس این دو قطع‌نامه را تهیه کرده‌اند.

مأموریت جاپان در سازمان ملل که ریاست شورای امنیت را بر عهده دارد، از تصویب قطع‌نامه‌ها درباره‌ی افغانستان استقبال کرده و گفته است که به حمایت از فعالیت‌های یوناما برای رسیدگی به چالش‌های پیچیده‌ای که افغانستان و مردم آن با آن روبخ‌رو هستند، ادامه خواهد داد.

مأموریت یوناما در افغانستان درحالی تمدید شده که انتقادها از عملکرد این نهاد در افغانستان وجود دارد.

دو روز پیش صلاح‌الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، نوشته بود که یوناما براساس مأموریت خود «باید با تمام جهت‌های ذی‌نفع وارد تعامل و گفت‌وگو می‌شد، اما به‌گونه‌ی غیرشفاف و پرسش‌برانگیز تنها پیوسته با گروه طالبان در تعامل بوده است.

انجمن انسجام دیپلماتان حکومت پیشین نیز گفته‌اند که پس از تسلط طالبان، یوناما در اجرای وظایف اصلی خود ناکام بوده و عملکرد آن ضرورت به بازنگری و تغییر جدی دارد.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا