معلومات

متقی به ایران: در بند کمال خان آب نیست، مسئله حقابه را سیاسی نکنید

وزیر خارجه طالبان روز دوشنبه از جمهوری اسلامی ایران خواست مسئله حقابه را سیاسی نسازد زیرا به گفته او «در بند کمال خان آب نیست.»

امیرخان متقی از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست که «به جای سر و صداهای مطبوعاتی، موضوع حقابه را از راه تفاهم و گفت‌وگوهای رو در رو حل کنند.»

وزیر خارجه طالبان که عصر روز دوشنبه، اول جوزا به مناسبت هفتمین سالروز کشته شدن ملا اختر منصور، دومین رهبر این گروه در کابل سخنرانی می‌کرد، گفت این گروه به توافق‌نامه سال ۱۳۵۱ متعهد است اما خشکسالی که در سطح منطقه جریان دارد نیز نباید نادیده گرفته شود.

در روزهای گذشته تنش‌های لفظی میان طالبان و جمهوری اسلامی ایران بر سر حقابه هلمند بالا گرفته است. تا جایی که ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران اخطاری درباره باز شدن آب به طالبان صادر کرد.

امیرخان متقی در سخنرانی‌اش در کابل گفت براساس آخرین گزارش سازمان بین‌المللی نجات افغانستان سومین کشور آسیب‌پذیر از تغییرات اقلیمی در سطح جهان است و بیشترین اثر مخرب تغییرات اقلیمی بر منابع آبی کشور وارد شده است.
او گفت: «از مسئولان ایران نیز جدا توقع داریم که توقعات‌شان را مطابق با معاهده سال ۱۳۵۱ عیار کنند و ملاک قضاوت و اظهار نظرها باید مبتنی بر احکام مندرج در معاهده باشد.»

به گفته این مقام طالبان، در بند کمال خان آب نیست و از سوی دیگر فاصله میان بند کجکی ولایت هلمند تا استان سیستان‌و‌بلوچیستان ایران ۶۰۰ کیلومتر زمین ریگستانی است که باعث جذب و یا تبخیر آب می‌شود.

آقای متقی گفت که امارت اسلامی در دو سال گذشته به اندازه توان برای تامین مناسبات نیک با همسایه‌ها تلاش کرده است، اما مسئله آب و خشکسالی باید از سوی جمهوری اسلامی ایران درک شود.

طالبان پیش از این نیز گفته بودند در بند کمال خان و بند کجکی ولایت هلمند آب نیست اما مقامات ایرانی نسبت به این اظهارات طالبان بی‌باوری نشان داده و خواستار بررسی سطح آب از سوی یک تیم فنی متخصصان ایرانی شده بودند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا