معلومات

واکنش طالبان به اظهارات رییسی: مقامات ایران با عبارات مناسب درخواست خود را مطرح کنند

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در واکنش به اظهارات اخیر رییس‌جمهور ایران در پیوند به حقابه آن کشور از رود هیرمند می‌گوید که مقام‌های ایرانی باید ابتدا اطلاعات خود را در مورد آب این رود از طریق قانونی تکمیل کنند و سپس با عبارات مناسب درخواست خود را مطرح کنند.

مجاهد پنج‌شنبه‌شب، ۲۸ ثور، با نشر اعلامیه‌ای گفت که قرارداد آب میان افغانستان و ایران که نیم قرن پیش در سال ۱۳۵۱ امضا شد، هنوز پابرجا است و طالبان متعهد به انجام تعهدها می‌باشند.

او افزود که در سال‌های اخیر خشکسالی شدیدی در افغانستان و منطقه رخ داده و سطح آب کاهش یافته است.

مجاهد تصریح کرد: «در چنین شرایطی درخواست مکرر طرف ایرانی برای آب و سپس یک سری اظهارات نامناسب در رسانه‌ها مضر است.»

به گفته طالبان، فضای سیاسی میان مردم و کشورها برای هیچ هدفی مفید نیست و نباید تکرار شود.

مجاهد اضافه کرد که با توجه به توافق‌نامه آب هیرمند، تمام تلاش خود را برای رهاسازی آب به مردم ایران به کار خواهند گرفت.

در اعلامیه نوشته است: «اما به شرطی که ذخایر آبی ما به حدی برسد که اگر آن را به ایران رها کنیم، صدها کیلومتر را در رودخانه خشک هیرمند طی می‌کند و به ایران می‌رسد. در حال حاضر در سد کمال خان آبی وجود ندارد و اگر آب سد کجکی رها شود به آن‌جا نخواهد رسید. بنابراین مهم است که طرف ایرانی این حقایق را درک می‌کند.»

این در حالی است که سیدابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران، به‌تازه‌گی به طالبان اخطار داده است که حقابه مردم سیستان و بلوچستان را از آنان خواهد گرفت.

در ماه‌های اخیر موضوع حقابه ایران از رود هیرمند به موضوع پرتنشی میان طالبان و ایران تبدیل شده است.

براساس معاهده منعقد شده در سال ۱۳۵۱ میان دولت افغانستان و ایران، این کشور سالانه مستحق ۸۵۰ میلیون مترمکعب آب از دریای هیرمند است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا