جهان

ماکرون: به رسمیت شناختن کشور فلسطین دیگر برای ما یک تابو نیست

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه می‌گوید به رسمیت شناختن کشور فلسطین دیگر یک تابو برای پاریس نیست و اعلام کرد اگر تلاش ها برای راه حل دو دولتی به دلیل مخالفت اسرائیل متوقف شود، فرانسه می‌تواند مستقلا در این خصوص عمل کند.

هرچند به رسمیت شناختن یکجانبه فلسطین از سوی فرانسه بدون مذاکرات واقعی، تغییر چندانی در وضعیت میدانی ایجاد نمی‌کند اما از نظر نمادین و دیپلماتیک دارای وزن قابل توجهی خواهد بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل مخالفت خود را با حاکمیت فلسطین اعلام کرده و گفته است که در مورد کنترل کامل امنیتی اسرائیل در مناطق فلسطینی سازش نخواهد کرد و با تشکیل کشور مستقل فلسطینی مخالف است.

قانونگذاران فرانسوی در سال ۲۰۱۴ در پارلمان این کشور به طرحی رای دادند که از دولت این کشور می‌خواهد فلسطین را به رسمیت بشناسد، اقدامی نمادین که تأثیر کمی بر موضع دیپلماتیک فرانسه داشت. حالا اظهارات ماکرون در این رابطه برای نخستین بار است که از سوی یک رهبر فرانسوی مطرح می‌شود.

آقای ماکرون که میزبان ملک عبدالله پادشاه اردن بود در این خصوص گفت: «شرکای ما در منطقه به ویژه اردن روی این مسئله کار می‌کنند و ما هم در حال همکاری در این خصوص هستیم. ما آماده‌ایم در اروپا و شورای امنیت به این مسئله کمک کنیم. به رسمیت شناختن کشور فلسطین یک تابو نیست.»

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا