افغانستان

سهیل شاهین خواستار اعمال قانون شهروندی هند بر همه اقلیت‌ها صرف‌نظر از مذهب آنها شد

سهیل شاهین، رئیس‌ دفتر سیاسی طالبان در قطر به اجرای قانون شهروندی جنجال‌برانگیز هند واکنش نشان داد.

آقای شاهین به رسانه هندی وایر گفت که قانون جدید هند باید بر همه اقلیت‌های در معرض آزار و آذیت، صرف‌نظر از مذهب آنها اعمال شود.

وازارت داخله هند به تازگی اعلام کرد که قانون شهروندی پذیرش مهاجرت اقلیت‌های مذهبی در معرض آزار و اذیت از کشورهای افغانستان، بنگلادش و پاکستان را اجرا می‌کند که مسلمانان استثنا قرار داده است.

این قانون که «ضدمسلمانان» خوانده شده، در سال ۲۰۱۹ به تصویب رسید و اعتراضات گسترده‌‌ای را در هند برانگیخت. حالا هند در آستانه انتخابات سراسری اعلام کرده آنرا به اجرا می‌گذارد و از متقاضیان خواسته درخواست‌های‌شان را به طور آنلاین ارائه کنند.

رئیس‌ دفتر سیاسی طالبان در قطر در اظهاراتی که نخستین واکنش این گروه به قانون جنجالی هند است، به وایر گفت: این قانون باید بر همه، مسلمانان، هندوها و سیک‌ها اعمال شود.

پس از به قدرت رسیدن طالبان، هند بیش از ۳۰۰ شهروند هندو و سیک افغانستان را به این کشور انتقال داد. با این حال، طبق گزارش رسانه هندی وایر بسیاری آنها از هند به کشورهای غرب مهاجرت کردند.

با این حال، آقای شاهین گفت که هندوها و سیک‌ها در افغانستان با هیچ‌گونه آزار و اذیت روبه‌رو نیستند، در اجرای رسوم مذهبی خود آزادند و حقوق برابر با سایر شهروندان دارند.

او ابراز امیدواری کرد که در هند نیز رفتاری برمبنای برابری با مسلمانان صورت گیرد و این گروه مذهبی در معرض آزار و اذیت قرار نگیرند.

هند در حال حاضر سیاست تعامل با طالبان را در پیش گرفته و گروهی از دیپلومات‌هایش در کابل مستقر و به گونه دوام‌دار با حکومت طالبان در ارتباط‌اند.

سفارت افغانستان در دهلی نو نیز با وزارت خارجه طالبان در هماهنگی و تعامل است.

 

 

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا