افغانستان

چین و پاکستان خواستار «چارچوب سیاسی فراگیر» در افغانستان هستند

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و محمد اسحاق دار، همتای پاکستانی‌اش، در یک بیانیه مشترک خواستار ایجاد یک «چارچوب سیاسی فراگیر» در افغانستان شدند و از طالبان خواستند با تروریزم قاطعانه مبارزه کنند.

در این بیانیه از طالبان خواسته شده است تا سیاست‌های معتدل را اتخاذ کنند، روابط حسنه همجواری را دنبال کنند و از استفاده از قلمرو خود برای اقدامات تروریستی جلوگیری کنند.

در این بیانیه آمده است که دو طرف «خواستار تلاش های هماهنگ جامعه جهانی برای کمک به افغانستان برای رسیدگی به چالش ها در زمینه هایی مانند وضعیت بشردوستانه و توسعه اقتصادی شدند.»

دو طرف همچنین توافق کردند که پکن و اسلام آباد باید «نقش مثبت و سازنده ای در کمک به افغانستان برای دستیابی به توسعه پایدار و ادغام در جامعه بین المللی ایفا کنند.»

این بیانیه پس از سفر سه روزه وزیر امور خارجه پاکستان برای شرکت در پنجمین دور گفتگوی راهبردی وزیران خارجه چین و پاکستان در پکن نشر شده است.

تشکیل یک دولت فراگیر، جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به پناهگاه امن هراس‌افگنان و رعایت حقوق بشر و تعهدات بین المللی از خواسته‌های اصلی جامعه جهانی برای عادی سازی روابط با طالبان است.

طالبان افغانستان را در اسد ۱۴۰۰ تصرف کردند اما هیچ کشوری هنوز اداره آنان را به رسمیت نشناخته است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا