جهان

واکنش مثبت حماس به پیشنهاد آتش‌بس بایدن در غزه

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا روز جمعه (۱۱ جوزا) پیشنهاد سه‌مرحله‌ای اسرائیل برای آتش‌بس در غزه، در ازای آزادی گروگان‌های اسرائیلی را اعلام کرد و گفت: «زمان پایان‌دادن به این جنگ فرا رسیده است.»

به گزارش رویترز، این پیشنهاد واکنش اولیه‌ی مثبت حماس را جلب کرده است.

طبق این گزارش، مرحله‌ی اول شامل یک آتش‌بس شش‌هفته‌ای است که در آن نیروهای اسرائیلی از «تمام مناطق پرجمعیت» غزه عقب‌نشینی می‌کنند و حماس برخی از گروگان‌ها، از جمله افراد مسن و زنان را در ازای صدها زندانی فلسطینی آزاد می‌کند.

در این مرحله غیرنظامیان فلسطینی می‌توانند به خانه‌های خود در غزه بازگردند و ۶۰۰ کامیون کمک‌های بشردوستانه در روز وارد این باریکه‌ی ویران‌شده خواهد شد.

در مرحله‌ی اول، حماس و اسرائیل درباره‌ی آتش‌بس دائمی مذاکره خواهند کرد که به‌گفته‌ی بایدن، «تا زمانی که حماس به تعهدات خود عمل کند ادامه خواهد داشت». اگر مذاکرات بیش از شش هفته طول بکشد، آتش‌بس موقت تا زمان ادامه‌ی مذاکرات، ادامه دارد و تمدید می‌شود.

در مرحله‌ی دوم، بایدن گفت که مبادله‌ای برای همه‌ی گروگان‌های زنده‌ی باقی‌مانده، از جمله سربازان مرد صورت خواهد گرفت، نیروهای اسرائیلی از غزه خارج خواهند شد و آتش‌بس دائمی آغاز خواهد شد.

مرحله‌ی سوم شامل یک طرح بازسازی بزرگ برای غزه و بازگرداندن «بقایای نهایی» گروگان‌ها به خانواده‌های‌شان است.

بایدن که در شرف انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴، برای توقف درگیری غزه تحت فشار است، گفت: «زمان پایان یافتن این جنگ و آغاز روز بعد فرا رسیده است.»

بنابر گزارش رویترز، حماس پس از دریافت این پیشنهاد در قطر بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن واکنش مثبت نشان داد.

حماس اعلام کرد که اگر اسرائیل «به وضوح اعلام کند که به چنین توافقی متعهد است» آماده است با هر پیشنهادی مبنی بر آتش‌بس دائمی، خروج نیروهای اسرائیلی، بازسازی غزه، بازگشت آوارگان و قرارداد مبادله‌ی اسرای واقعی، «به‌صورت مثبت و سازنده» تعامل کند.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که او به تیم مذاکره‌کننده‌ی خود اجازه داده تا این توافق را ارائه کند، «درحالی‌که تأکید می‌کند که جنگ تا دستیابی به همه‌ی اهداف آن، از جمله بازگشت تمام گروگان‌ها و نابودی حماس پایان نخواهد یافت».

بایدن در سخنرانی خود از رهبری اسرائیل خواست در برابر فشار کسانی که در اسرائیل برای ادامه‌ی جنگ «نامحدود» فشار می‌آورند، مقاومت کند.

او افزود: «آنان می‌خواهند غزه را اشغال کنند. آنان می‌خواهند سال‌ها به جنگ ادامه دهند و گروگان‌ها برای آنان اولویت ندارند. خوب، من از رهبری اسرائیل خواسته‌ام که با وجود هر فشاری که وارد می‌شود، پشت این توافق بایستد.»

او از اسرائیلی‌ها درخواست کرد که فرصت آتش‌بس را از دست ندهند.

وزارت امور خارجه‌ی امریکا اعلام کرد که برای تحقق این توافق آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌ی ایالات متحده با همتایان اردنی، سعودی و ترکیه‌ای خود صحبت کرده و از آنان خواسته است که بدون تأخیر حماس را برای پذیرفتن این توافق تحت فشار بگذارند.

مقام‌های صحی غزه تخمین می‌زنند که از زمان حمله‌ی اسرائیل به غزه بیش از ۳۶ هزار و ۲۸۰ نفر در غزه کشته شده‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید که بیش از یک میلیون نفر با سطوح «فاجعه‌بار» گرسنگی روبه‌رو هستند و قحطی در بخش‌هایی از غزه فراگیر شده است.

بایدن روز جمعه گفت: «مردم فلسطین در این جنگ جهنم محض را تحمل کرده‌اند. همه‌ی ما تصاویر وحشتناک آتش‌سوزی مرگ‌بار رفح را در اوایل این هفته دیدیم.»

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا