اقتصاد

جاپان ناامید و آمریکا مطمئن از بازگشت رونق در نیمه دوم سال.

همزمان با ناامیدی جاپان برای غلبه بر رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، رئیس بانک مرکزی آمریکا اطمینان داد که رونق سریع اقتصادی از نیمه دوم سال جاری میلادی به اقتصاد این کشور بازخواهد گشت.

تازه‌ترین داده‌های منتشر شده نشان می‌دهد که اقتصاد ژاپن در سه ماهه نخست سال جاری میلادی دچار عمیق‌ترین رکود اقتصادی خود پس از وقوع زلزله ماه مارچ سال ۲۰۱۱ شده است. رکودی که به زعم کارشناسان در سه ماهه دوم سال و در پی اعلام وضعیت اضطراری در این کشور از ماه آوریل، می تواند با دامن زدن به کاهش مصرف داخلی عمیق تر نیز خواهد شد.

تولید ناخالص داخلی سومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه منتهی به مارچ ۰.۹ درصد کاهش یافته و صادرات این کشور در همین مدت ۶ درصد کاهش یافته که بالاترین افت نسبت به سه ماهه آوریل تا جنوری ۲۰۱۱ بوده است. همچنین تقاضای داخلی که بیش از نیمی از اقتصاد ۵ تریلیون دلاری ژاپن را به خود اختصاص داده است، در فاصله جنوری تا مارچ ۰.۷ درصد کاهش یافته است.

این در حالی است که اقتصاد این کشور از سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ و به دلیل افزایش مالیات بر ارزش افزوده و تبعات رخداد طوفان مرگبار هاگیبیس دچار رکود ۱.۹ درصدی شده بود و همین امر امیدها را برای بازگشت رونق تا پایان سال ۲۰۲۰ را کمرنگ کرده است.

هر چند دولت ژاپن از روز پنج‌شنبه و همزمان با کاهش شتاب شیوع ویروس کرونا وضعیت اضطراری در ۳۹ استان از مجموع ۴۷ استان این کشور را لغو کرده ولی ادامه محدودیت‌ها در استان توکیو که سهم ۳۳ درصدی در اقتصاد ژاپن دارد، موجب شده تا پیش‌بینی‌ها از رشد اقتصادی سه ماهه دوم سال جاری به بیش از منفی ۱۰ درصد برسد.

بدین ترتیب اقتصاد ژاپن برای نخستین بار از سال ۲۰۱۵ عملا وارد دوره رکود شده و عمق آن از سال ۲۰۱۱ تاکنون بی‌سابقه برآورد شده است.

آقای پاول تاکید کرد که اقتصاد آمریکا حداکثر تا پایان سال جاری بر این رکود غلبه خواهد کرد و اگر موج دوم شیوع ویروس کرونا به راه نیفتد، نخستین شواهد رونق از سه ماهه سوم سال نمایان خواهد شد. البته رئیس بانک مرکزی آمریکا خاظر نشان کرد که بزرگترین اقتصاد جهان نمی‌تواند بدون واکسن کرونا به طور کامل از شوک اقتصادی ناشی از شیوع این ویروس خارج شود.

تاکنون ۳۶.۵ میلیون آمریکایی به دلیل رکود ۴.۸ درصدی اقتصاد این کشور در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ بیکار شده‌اند و نرخ بیکاری آمریکا از ۳.۵ درصد در فبروری به ۱۴.۷ درصد در ماه می جهش کرده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا