افغانستان

طالبان: پاکستان در تصمیم خود درباره‌ شهروندان افغانستان تجدید نظر کند

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان برخورد پاکستان با مهاجران افغانستانی را غیرقابل قبول خوانده و از آن کشور خواسته است که در برنامه‌ی خود تجدید نظر کند.

مجاهد همچنین امروز (چهارشنبه، ۱۲ میزان) در پیامی در ایکس نوشته است که شهروندان افغانستان در مشکلات امنیتی پاکستان دست ندارند.

به‌تازگی سرفراز بوگتی، وزیر داخله‌ی موقت پاکستان گفته است که از ماه جنوری سال جاری میلادی تا اکنون ۲۴ حمله‌ی انتحاری رخ داده که ۱۴ مورد آن توسط شهروندان افغانستان انجام شده است.

دولت پاکستان در تازه‌ترین تصمیم، به مهاجران غیرقانونی تا اول ماه نوامبر فرصت داده است که آن کشور را ترک کنند.

وزیر داخله‌ی موقت پاکستان گفته است که اگر این مهاجران تا اول نوامبر به‌صورت داوطلبانه پاکستان را ترک نکنند، پس از آن پولیس از همه‌ی ایالت‌های این کشور آنان را اخراج خواهد کرد.

سخن‌گوی طالبان در واکنش به تصمیم اخیر پاکستان درباره‌ی مهاجران افغانستانی گفته است که «باید جهت پاکستانی بر پلان خود در این رابطه تجدید نظر کند».

مجاهد نوشته است: «تا مدتی که مهاجرین افغان به اختیار خود و آهسته از پاکستان بیرون می‌آیند، تا آن زمان باید حکومت پاکستان تحمل داشته باشد.»

پیشتر سفارت افغانستان در اسلام‌آباد که در اختیار طالبان است، نیز گفته بود که بر خلاف تعهدات مقام‌های پاکستانی، بازداشت و آزار و اذیت پناه‌جویان اهل افغانستان در پاکستان ادامه دارد.

به‌گفته‌ی این سفارت‌خانه، طی دو هفته‌ی گذشته دست‌کم هزار شهروند افغانستان بازداشت شده‌اند.

سفارت طالبان در اسلام‌آباد همچنین افزوده است که در جریان عملیات پولیس پاکستان در کنار آزار و اذیت مهاجران، قتل‌های «نامعلوم» نیز صورت گرفته است.

این سفارت‌خانه از چهار نفر به‌نام‌های فرید‌الله ولد غلام‌جیلانی، امان‌الله ولد تکرخان، ولی ولد شیرمحمد و درویش ولد عتیق‌الله به‌عنوان مقتولان نام برده است.

سفارت طالبان در اسلام‌آباد افزوده است که این افراد در ابتدا از طرف نیروهای امنیتی پاکستان بازداشت شده‌ و پس از چند وقت اجساد شان در شفاخانه‌ها و مکان‌های دیگر پیدا شده‌اند.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا