اخبار صحتافغانستانخبر برتر

روند واکسیناسیون سرخکان در ۲۴ ولایت کشور آغاز شد.

سازمان صحی جهان اعلام کرده است که روند واکسیناسیون سرخکان در سراسر افغانستان آغاز شده است.

این سازمان در اعلامیه‌ای گفته است که این روند در ۲۴ ولایت افغانستان امروز دوشنبه، ۲۳ حوت آغاز شده است.

قرار است ۱.۲ میلیون کودک ۶ تا ۵۹ ماهه واکسین سرخکان را که اخیراً میزان ابتلا به آن افزایش یافته است، دریافت کنند.

به گفته این سازمان، در حال حاضر ۹ هزار و ۲۰۰ کارمند صحی به گونه داوطلب برای پوشش ۴۹ ولسوالی در ۲۴ ولایت برای یک هفته‌ از ۱۲ تا ۱۷ ماه مارچ آماده شده‌اند.

۴۹ ولسوالی در ولایات بدخشان، بادغیس، بغلان، بلخ، فاریاب، هلمند، هرات، جوزجان، قندهار، کاپیسا، خوست، کندز، لغمان، ننگرهار، نیمروز، نورستان، پکتیکا و پکتیا از این کمپاین بهره‌مند خواهند شد.

به همین ترتیب، در ولایات پروان، سرپل، تخار، ارزگان، میدان وردک و زابل معجون‌های خوراکی بیماری پولیو نیز همراه با واکسین سرخکان به کودکان داده می‌شود.

دکتر لو داپنگ، نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان گفته است: «این کمپاین وقایه‌ای سرخکان بخشی از اقدام ملی برای جلوگیری از شیوع این بیماری، نجات جان کودکان خوردسال و کاهش بار سیستم‌ صحی است.»

این‌ مقام‌ سازمان صحی جهان از خانواده‌ها خواسته است که کودکان‌شان را واکسین کنند.

گفتنی است که میزان ابتلا به سرخکان نزد کودکان در سال جاری میلادی افزایش سریع داشته است. از جنوری سال ۲۰۲۱ تا ۱۳ مارچ ۲۰۲۲ میلادی ۴۸ هزار و ۳۶۶ مورد ابتلای جدید و ۲۵۰ مورد مرگ ناشی از سرخکان در جهان ثبت شده است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا