افغانستانخبر برتر

سراج‌الدین حقانی: اگر به رسمیت شناخته نشویم، به تهدید علیه امریکا ادامه می‌دهیم

سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخله حکومت طالبان در گفت‌وگو با الجزیره گفته است که اگر امریکا آنان را به رسمیت نشناسد، به تهدید علیه آن کشور ادامه می‌دهند.

سراج‌الدین حقانی روز شنبه، ۲ دلو با الجزیره گفت‌وگو کرده است. او در این مصاحبه گفته است، طالبان تا زمانی که امریکا از به رسمیت شناختن آنان امتناع کند، به تهدیدهای‌شان ادامه می‌دهند.

او گفته است: «امریکا با امتناع از به رسمیت شناختن طالبان، دروازه‌های دشمنی علیه مردم افغانستان را کاملاً باز نگه می‌دارد.»

حقانی خاطرنشان کرده است، زمانی که به رسمیت شناخته شدند، دیگر تهدیدی برای کسی نخواهند بود.

او همچنان گفته است که هیچ سازمان و یا گروه تروریستی در خاک افغانستان حضور ندارد.

حقانی تصریح کرده است که طالبان به توافقنامه دوحه با امریکا پابند اند. او افزوده است: «آن‌ها از ما خواستند مطمئن شویم که از خاک افغانستان برای حمله به دیگران استفاده نمی‌شود و ما موافقت کردیم و به این تعهد پا‌بند بوده‌ایم.»

با این حال، به گفته او امریکا نیز باید به تعهدات خود براساس این توافقنامه عمل کند.

او به الجزیره گفته است: «از به رسمیت شناختن ما خودداری می‌کنند، در حالی که به صورت غیررسمی با ما برخورد کرده و مانع از تعامل جامعه بین‌المللی با ما می‌شوند و این غیرقابل‌قبول است.»

حقانی در مورد بازگشت نیروهای امنیتی سابق به صفوف طالبان نیز سخن گفته است. او می‌گوید که نیروهای امنیتی پیشین نظر به تقوا و درایت در مسایل امنیتی دوباره جذب خواهند شد.

از سوی دیگر، او در مورد کسانی که در صفوف طالبان دست به فساد و کارهای غیرقانونی می‌زنند، گفته است که این افراد به دستور رهبر طالبان به نهادهای عدلی و قضایی سپرده می‌شوند.

حقانی اما می‌گوید که در حال حاضر شمار این افراد در صفوف طالبان کم است.

گفتنی است که امریکا برای دست‌گیری سراج‌الدین حقانی جایزه یک میلیون دالری تعیین کرده است و وی هنوز در لیست تحت تعقیب پولیس فدرال امریکا قرار دارد.

این اظهارات در حالی از سوی حقانی مطرح شده است که جهان برای به رسمیت شناختن طالبان پیش‌شرط‌هایی از جمله تشکیل دولت فراگیر، رعایت حقوق بشر از جمله حقوق زنان، مبارزه با تروریسم و قطع همکاری با گروه‌های تروریستی به شمول القاعده را در برابر طالبان گذاشته است.

شاهد

خبرگزاری #شاهد با دریافت جواز شماره ۴۶۳ وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در کنار دیگر رسانه های کشور با درک شرایط کنونی افغانستان، مصمم است پرچم #بیطرفی را بر دوش داشته باشد. ما بر این باور هستیم که #آگاهی از شرایط می‌تواند #آزادی را به دنبال داشته باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا